«Дорого заплатив я за волю, гірку ціну дав…»
17 вересня Україна відзначила 160 років з нагоди дня народження Михайла Михайловича Коцюбинського (1864-1913), видатного українського письменника-модерніста, громадського діяча, одного з організаторів Братства Тарасівців.
Народився майбутній письменник в м. Вінниці у сім’ї дрібного службовця. Виховання відбувалося під впливом матері – жінки з добрим естетичним смаком, з любов’ю до природи. Початкову освіту хлопчик дістав удома, а згодом – у духовному училищі. Михайло мріяв вступити до університету, але у зв’язку зі звільненням зі служби батька, втратою матір’ю зору, потрібно було думати про утримання сім’ї, адже підростало ще четверо молодших дітей!
Упродовж 10 років Коцюбинський займається репетиторством. В цей час він стає членом нелегального політично-культурного товариства «Братство тарасівців». Метою організації було українське національне відродження.
Новий період в житті Михайла Коцюбинського розпочинається в Чернігові, де він входить до складу губернської ученої архівної комісії, обирається головою чернігівської «Просвіти», активно листується з видатними українськими письменниками і вченими – Іваном Франком, Іваном Нечуєм-Левицьким, Іваном Стешенком, Михайлом Грушевським, Гнатом Хоткевичем, Лесею Українкою, Василем Стефаником, Панасом Мирним. Щопонеділка в будинку Коцюбинських збиралася інтелігенція міста. Жваво обговорювалися пекучі громадські питання, аналізувалися твори, складалися програми літературно-музичних вечорів. Усі, хто мав щастя зустрічатися з Михайлом Коцюбинським, в один голос відзначали його щире, добре серце, яке випромінювало любов до людей, любов до природи.
М. Коцюбинський належав до тих митців, що філігранно опрацьовували кожний свій твір, бачили себе у своїх героях. Його особливо популярні твори «Fata morgana», «Intermezzo», «Сміх», «Цвіт яблуні» захоплено читають і перечитують, а «Тіні забутих предків», завдяки екранізації С. Параджанова, стали всесвітньо відомі. Автор замальовує найвищі людські почуття на тлі чудових українських краєвидів. У творах представлені герої в різних життєвих ситуаціях, часом драматичних та химерних, і осмислюється любов до краси рідної землі, пафос життєствердження кохання на граничних зрізах між життям та смертю, філософія буття людей та їх психологічний стан. Творчий доробок Михайла Коцюбинського є справжньою перлиною української літератури.
«Сонце, я тобі вдячний. Ти сієш у мою душу золотий засів –
хто знає, що вийде з того насіння? може, вогні?»
(М.Коцюбиський. «Intermezzo»)