Home » Новини » 29 січня Річниця бою під Крутами

29 січня Річниця бою під Крутами

                                                                                       На Аскольдовій Могилі
                                                                                       Український цвіт —
                                                                                       По кривавій по дорозі
                                                                                       Нам іти у світ.
                                                                                       П.Тичина

29 січня в Україні відзначається річниця бою під Крутами, який для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.

Ці події назавжди залишаться  в пам’яті багатьох поколінь українців. Тоді курсанти, студенти та гімназисти виконали наказ командування і ціною свого життя зупинили наступ ворога на чотири дні. Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено, а згодом розстріляно 28 юнаків.

Багато інформації та подробиць  про той бій загубилося в вихорі історії. Але що нам достеменно відомо, що ми точно знаємо про ті події?

Знаємо, що співдношення сил українських та більшовицьких вояків було приблизно один до десяти (4800 червногврадійцям протистояли 520 вояків армії УНР та юнаків військової школи).

Знаємо співвідношення втрат – приблизно 1 до 3 на користь українців.

На жаль, досі не знаємо ще імен усіх учасників бою, і навіть з усіх загиблих поіменно знаємо лише двадцятьох вояків.

Але найважливіше – ми не знаємо, чим був цей бій в українській історії. Дехто називає його трагедією – адже загинуло близько сотні захисників України, більшість молоді люди, серед них студенти. Дехто  говорить про поразку, бо не вдалося остаточно зупинити більшовицький наступ.

Але даючи оцінку цієї історичної події, ми повинні розуміти, що це був бій не за станцію Крути. І навіть не за Київ 1918 року. Це був бій за Україну, за її майбутнє.

Лише в такому контексті ми можемо по-справжньому зрозуміти значення того, що сталося в січні 1918-го під Крутами.

Героїчна боротьба українських вояків на чотири дні зупинила більшовицький наступ. І це були не звичайних чотири дні, а переломні для української історії. Українські політики використали їх для міжнародного визнання проголошеної 22 січня незалежної держави, що сталося за результатом підписання Брестського миру.

Відстояти незалежність у ці буремні дні не вдалося, але завзята боротьба українців тривала після цього ще кілька років. Прикладом незламності й звитяги, який найбільше надихав тодішніх вояків, був героїзм учасників бою під Крутами. Герої Крут стали легендою і для наступних поколінь борців за незалежність в 1940-1950-ті, 1960-1980-ті роки .

Вони є прикладом для сучасних воїнів – тому що були такими ж завзятими тоді, у 1918-му, як ті, хто зараз боронить Україну та її незалежність від тих же ворогів.

Ми кажемо, що Крути – це бій за майбутнє, майбутнє України. І цей бій триває. Тепер від нас залежить його результат. В наших руках шанс на остаточну перемогу, яку Україна чекає з 1918 року. Для цього нам потрібна єдність та рішучість, яких забракло тоді у Києві, та героїзм і жертовність, яку проявили ті, хто прибув на станцію Крути 105 років тому. Подвиг героїв Крут є прикладом мужності, патріотизму, незламності духу справжніх синів своєї Вітчизни.