Сексуальна експлуатація та сексуальне насильство над дітьми все ще є трагічною реальністю для нашого суспільства.
Сексуальна експлуатація та сексуальне насильство над дітьми можуть відбуватися вдома, в школі, під час позакласних занять, на вулиці, по телефону, через веб-камеру або загалом онлайн. У більшості випадків (від 70 до 85%) дані явища заподіюються знайомими людьми, які входять у коло довіри дитини, та завдають довічної шкоди фізичному і психічному здоров’ю дитини. У 90% випадків про акти сексуального насильства не повідомляють у поліцію.
Кожна п’ята дитина стикається з насиллям.
Це серйозне порушення прав дітей, що має тривалий та часто згубний вплив упродовж всього життя.
Європейський день захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства був започаткований Радою Європи в 2015 році. У 2022 році, в рамках глобальних зусиль з підвищення обізнаності та інформаційної діяльності, Організація Об’єднаних націй також проголосила 18 листопада Всесвітнім днем запобігання актам сексуальної експлуатації дітей, жорстокому поводженню з ними та насильству щодо них та зціленню дітей, які постраждали від таких актів.
Конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, також відома як Лансаротська Конвенція, широко визнана у всьому світі як золотий стандарт боротьби з цими жахливими злочинами.
Напередодні Європейського дня захисту дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства (18 листопада) Генеральна секретарка Марія Пейчинович-Бурич закликала держави-члени Ради Європи активізувати свою взаємодію з жертвами і особами, які пережили сексуальне насильство в дитинстві, щоб допомогти зняти табу, пов’язані з повідомленнями про випадки сексуального насильства над дітьми, з метою кращого захисту дітей.
Вкрай важливо об’єднати зусилля для забезпечення захисту дітей від сексуального насильства в усьому світі.
«Сексуальна експлуатація дітей або сексуальне насильство над ними ніколи не є виною дитини, але в більшості випадків почуття сорому і стигматизації заважає дітям розкрити свою травму до досягнення повноліття. Діти залишаються незахищеними, а злочинці – безкарними. Розірвати замкнуте коло мовчання, спонукати тих, хто пережив насильство, висловитися і вчитися у них вкрай важливо, адже вони можуть внести важливі ідеї в процес розробки політики», – підсумувала Марія Пейчинович-Бурич.
Щоб запобігти цим злочинам, притягнути до кримінальної відповідальності винних та захистити постраждалих Рада Європи та її держави-члени мають бути впевнені, що батьки, педагоги, громадські організації та особи, які ухвалюють рішення, не закривають очі на проблему, а висвітлюють її, обговорюють шляхи подолання та вживають практичних заходів.
Практичним психологом проведене анонімне онлайн-анкетування про сексуальне насильство серед студентів коледжу. Також організований перегляд відео з обговоренням для студентів, які мешкають у гуртожитку.
Загальними ознаками скоєного над дитиною насильства та неналежного догляду можуть бути:
- Недостатня вага дитини.
- Анемія, слабкий імунітет.
- Нервові тики, ссання пальців, гризіння нігтів, розгойдування та нав’язливі руки.
- Одяг, що не відповідає погодним умовам та віку дитину.
- Зростаюча кількість ушкоджень.
Що є сексуальним насильством щодо дітей?
- дитину фотографували чи знімали оголеною на відео;
- дорослі (старші 18 років) пропонували дитині показати свої статеві органи, доторкнутися до їхніх оголених інтимних частин тіла або вступити з ними у статевий зв’язок;
- дитині пропонували винагороду за те, щоб показати свої статеві органи, торкатись до оголених інтимних частин тіла дорослих або вступати з ними у статевий зв’язок;
- дитину змушували вступати у статевий зв’язок з дорослими та тримати це у таємниці;
- дитина отримувала непристойні пропозиції в інтернеті (на форумах, в чатах, соціальних мережах, електронною поштою тощо), по телефону або у листах;
- дорослі (крім медичних працівників та батьків у ранньому дитинстві) торкались статевих органів дитини всупереч її волі.
З питань сексуального насильства можна звертатися до таких служб :
Національна поліція України – 102.
Офіс Генерального прокурора: за телефоном 0 800 507 001за телефоном 096 755 02 40 (Viber, Whats. App, Telegram, Signal).
Через сайт https://www.warcrimes.gov.ua/
Через телеграм-боти: @stop_russian_war_bot або @war_crime_bot електронною поштою conflict2022.ua@gmail.com.
Національна «гаряча лінія» з протидії домашньому насильству:
116 123 (з мобільного); 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного).
Національна гаряча лінія для дітей та молоді:
116 111 (з мобільного);
0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного).
Дзвінки безкоштовні, анонімні та конфіденційні.
Завдяки Європейському дню захисту дітей від насильства та сексуальної експлуатації проблеми щорічно все більше розголошуються, а суспільство дізнається про найкращі способи допомоги та застереження від таких злочинів.