Home » Новини » Як продуктивно почати Новий рік: поради психолога

Як продуктивно почати Новий рік: поради психолога

Надихаємося досягненнями

2023 рік вніс свої корективи, але не дивлячись на це, важливо проаналізувати досягнення. Це надає енергії та сил рухатися далі. Поставте собі такі питання: «Що із запланованого вдалося здійснити?», «Що саме допомогло мені досягти успіху, які дії і рішення?». Також беремо в новий рік правило – ведемо щоденник досягнень.

Відзначаємо невдачі

Помилки в роботі або у взаєминах із людьми теж важливо проаналізувати і прийняти. Якщо заплющувати на це очі і враховувати тільки позитивний досвід –  неможливо винести уроки і є ризик повторити помилки в майбутньому. Варто впровадити у життя «рамку невдачі». Відповідаємо на запитання: «Що за невдача? Що можу зробити інакше, якби ця ситуація повторилася? Чого вчить ця ситуація? Який висновок роблю на майбутнє?». Саме це допоможе не повторювати помилки, які в поточному році негативно відобразилися на вашому житті.

Хто був поруч: проводимо ревізію оточення

Корисно подумати або навіть скласти список тих, хто був поруч – близькі, друзі або партнери. Хто саме підтримував, допомагав реалізовувати ідеї, надихав. А хто – відволікав та переконував, що 

нічого не вийде. Наші ідеї і бажання – як крихкий паросток, який дуже складно зберегти навіть без таких «токсичних» відгуків. Важливо вміти захищати свої ресурси. Ми – господарі своєї долі і у нас «контрольний пакет акцій». Але інші люди теж впливають на наше життя. При цьому, саме ми ухвалюємо рішення про те, з ким спілкуватися або допомагати. Це не означає, що від спілкування з деякими людьми потрібно відразу відмовитися. Але ухвалювати рішення про те, кому присвячувати час – потрібно усвідомлено. Запаковуємо для себе у подарункову обгортку питання: «Люди навколо мене підсилюють або роблять мене слабше?». Після цього – ваше оточення стане вашою сильною стороною.

Малюємо лінію часу

Намалюйте лінію, яка символізує минулий рік, і відзначте на ній важливі для себе події. Позитивні та негативні. Не обов’язково глобальні: це може бути отримання диплома, знайомство з яскравою людиною, ліплення сніговика з дітьми, смачна вечеря – що завгодно. Хтось відзначить 3 події, а хтось – 33. Можливо, це теж привід усвідомити, що життя потрібно урізноманітнити, тому що події в ньому створюємо ми самі.

Приймаємо і прощаємо

Вивчивши лінію часу, подумайте: що корисного вам дали ці події? Що змінили у вашому житті? Що наступного разу можна зробити інакше? Подивіться ще раз на негативні події. Чи досі вони мають такий поганий вигляд? Наприклад, під час звільнення у багатьох може скластися враження, що «сьому кінець». А потім можна озирнутися і зрозуміти, що так було потрібно – адже на новій роботі ще краще. Проаналізуйте все і відпустіть – не варто носити цей тягар. Події минулого важливо прийняти, а як максимум – пробачити і подякувати за досвід, який зробив мудрішими і сильнішими.

Слухаємо себе

Цілей може бути багато, але сенс не в кількості, а в тому, аби вони були важливими для вас особисто. Також зверніть увагу, в якому духовному стані ви плануєте наступний рік: потрібно бути не пригніченими і «вигорілими», а ресурсними і натхненними. У кожної людини має бути місце для розмови з собою. Корисно ставити собі питання по техніці «Декартових координат»: «якщо я це зроблю, що я отримаю?», «якщо я це зроблю, що я втрачу?».

Присвячувати час таким роздумам наодинці з собою важливо хоча б раз на рік, а краще – хоча б раз на місяць. І саме місце повинно бути затишним і спокійним – наприклад, вдома. За смачною кавою, в тиші, коли ніхто не відволікає. Важливо чути свій внутрішній голос. Це допомагає навести фокус. Якщо цього не робити – є ризик бігти швидко, але не в тому напрямку.

Перемагаємо звички

Планувати дійсно важливо. Якщо не думати про своє майбутнє і не прислухатися до себе, існує великий ризик залучатися до чужих цілей і вирішувати чужі проблеми. Ключовий момент – вивчити свої звички. Які з них вам допомагають, а які – заважають? Пізно вставати, читати книги, але нічого з них не застосовувати, годинами гортати соцмережі … Які звички варто зберегти, а від чого відмовитися – і придумати щось корисне натомість. Наприклад, навчитися лягати спати раніше або вимикати телефон на час виконання термінового і важливого ​​завдання. Сплануйте ефективні звички і вбудуйте їх у свою діяльність.

Робимо перезавантаження

Щоб перебувати в «зарядженому» стані, психологи радять регулярно «перезавантажуватися». Коли наше серце б’ється частіше 130 ударів на хвилину хоча б півгодини, відбувається перезавантаження на фізіологічному рівні. Бігаючи, плаваючи, танцюючи, граючи на музичних інструментах ми немов «обнуляємося», і напруга йде. А фізіологія впливає на наше мислення. 

Дякуємо і відпускаємо 2023 рік

Ідеальних людей не буває, і помилки роблять всі. Визнати свої помилки – означає бути сильним. Щоб попросити вибачення, потрібно багато внутрішніх моральних сил. Досить часто буває так, що одних тільки слів може виявитися недостатньо. І тут добре працює «відшкодування шкоди». Задаємо конкретне питання: «Що я можу зараз для тебе зробити?». І робимо. Пам’ятайте, важливо як просити пробачення, так і самим прощати. Адже це позбавляє кривдників влади. Щоб підвести кінцеву межу, важливо записати, за що ви вдячні собі та іншим. Це допомагає залишатися продуктивними, починаючи свій власний, щасливий та цікавий новий рік.