Home » Новини » Всесвітній день безпеки харчових продуктів

Всесвітній день безпеки харчових продуктів

,У грудні 2018 року Генеральна Асамблея ООН своєю резолюцією проголосила  7  червня Всесвітнім днем безпеки харчових продуктів. День встановлено з метою привернення уваги держав до проблем здорового харчування населення, а також якості вироблених харчових продуктів.

Міжнародні організації закликають держави посилити контроль за процесами вирощування, збору, виробництва, транспортування, зберігання та продажу харчових продуктів. Безпека харчових продуктів повинна забезпечуватися на всьому шляху від місця зростання або виробництва до столу людини. Передусім повинні враховуватися фактори безпечного використання добрив і засобів боротьби з шкідниками на стадії вирощування зернових, зернобобових, плодоовочевих і ягідних культур, безпечне виробництво м’ясопродуктів, птиці і риби, засоби їх правильного зберігання і транспортування, а також обробка під час приготування їжі або використання у їжу.

На будь-якій з цих стадій продукти, що використовуються у їжу або для її приготування, можуть стати джерелом небезпеки для здоров’я людини, якщо порушуються встановлені правила виробництва, транспортування, зберігання чи правильного приготування. Ця небезпека має переважно мікробіологічний або  хімічний характер.  Небезпечні продукти харчування, що містять хвороботворні бактерії, віруси, паразити або шкідливі хімічні речовини, стають причиною понад 200 різноманітних хвороб – від діареї і до онкологічних захворювань.

За оцінкою ВООЗ, 600 мільйонів людей, а це майже кожна десята людина в світі,стали жертвами вживання неякісних харчових продуктів.  420 000 людей щорічно помирають з причини вживання небезпечних харчових продуктів. 40% хвороб харчового походження припадає на дітей віком до п’яти років. 

Діарейні хвороби є найбільш поширеними захворюваннями, що розвиваються в результаті вживання неякісних харчових продуктів. Щорічно 550 мільйонів людей захворюють та 230 000 вмирають з причини небезпечного харчування. Небезпечні продукти харчування породжують порочне коло хвороб і недостатності харчування, що особливо зачіпає новонароджених, немовлят та осіб похилого віку. У багатьох країнах з низьким і середнім рівнем доходів небезпечні продукти харчування призводять до втрати приблизно $95 млрд., продуктивності через хвороби, інвалідність та передчасну смерть працівників.

Україна, в тому числі на законодавчому рівні, намагається вирішувати питання харчової безпеки. Але це питання не лише держави, але ще й особисто кожного з нас. Відповідальність у питанні збору продуктів та складання власного раціону є запорукою збереження здоров’я та профілактики цілого спектру захворювань, пов’язаних з способом харчування. У кожній державі здійснюються певні засади державної політики щодо забезпечення якості та безпеки харчових продуктів і продовольчої сировини.   Держава бере на себе зобов’язання забезпечити кожній людині право отримати або безпечні харчові продукти в продажу, або безпечні страви та харчові послуги в громадському харчуванні. Відповідальність за безпечність харчових продуктів несе виробник, а ось контроль – на боці держави, в рамках функцій та компетенцій Державної Служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Державний нагляд та контроль здійснює Держпродспоживслужба. Це велике коло найдосвідченіших фахівців у галузі харчової безпеки, яка має власний план інспекцій, але реагує на скарги та інформацію від споживачів та може влаштувати позачергову інспекцію, якщо на це є вагомі причини.